" TÜRKİYENİN PSİKOTEKNİK MERKEZİ "

Sıkça Sorulan Sorular

Kart, yasal bir zorunluluk değildir. Sadece bir kolaylıktır. Yeter ki arkasında bunu destekleyen rapor/raporlar olsun. Olmadığı takdirde hiç bir kıymeti yoktur. Yasal uygulama ise il sağlık müdürlüğü tarafından tasdik edilmiş raporunuzu alınız. Piyasada bu şekilde dolandırıcıların olduğuna dair söylemler bizim de kulağımıza gelmektedir. Bunlardan uzak durunuz. Çünkü kartın yasal bir anlamı yoktur

Rapor teste giren kişi adına düzenlenir. Aracı kullanacak her kişi kendi adına teste girip rapor almak zorundadır.

Teste girmeden kesinlikle rapor verilmemektedir. Teste girilmeden alınmış olan raporların tespit edilmesi durumunda raporlar iptal edilmekte ve sorumluluk altına girilmektedir.

Ehliyet sınıfına dayalı bir değerlendirme söz konusu değildir. Yeniden testlere girmek ise sizin takdirinizde olan bir konudur.

Psikoteknik rapora göre istediğimiz belgeler değişmektedir. Şöyle ki:

  1. Karayolu taşıma yönetmeliği 60-e maddesine göre yasal psikoteknik değerlendirme raporu, buna dayalı psikiyatrik muayene raporu ve kart verilmektedir. Bunun için istediğimiz belgeler: Nüfus cüzdanı, ehliyet fotokopisi, 3 adet resim.
  2. 2918 sayılı karayolları trafik kanununa göre ehliyeti elinden alınan sürücülere yasal psikoteknik değerlendirme raporu ve buna dayalı psikiyatrik muayene raporu verilmektedir. Bunun için istediğimiz belgeler: Nüfus cüzdanı fotokopisi, ilgili emniyet müdürlüğünden sevk yazısı veya ehliyetinizin elinizden alındığına dair belge.
  3. Kurumsal sürücü yetkinliklerini değerlendirme raporu ve kartı verilmektedir. Bunun için istediğimiz belgeler: Nüfus cüzdanı, ehliyet fotokopisi, 2 resim.

  4925 Sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre sürücülerin src belgesi ve psikoteknik  değerlendirme raporuna sahip olmaları gerekmektedir. Bunun yanında; ehliyetin yasal nedenler ile geri alınması(100 ceza puanı,drift, alkollü araç kullanma v.b), mesleği sürücülük olan kişilerin çalışmaya devam ettikleri sürücülük açısından uygun olup olmadıklarının belirlenmesi , yüksek sürücülük performansı gerektiren alanlar için sürücü seçimi amacı ile(ağır vasıta sürücülüğü, uzun yol sürücülüğü, yolcu taşımacılığı gibi) psikoteknik belgesi  gereklidir.

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu (Ehliyet İadesi nedeniyle) ve buradaki Usul ve Esaslara dayandırılarak bitiştirilen Karayolu Taşıma Yönetmeliği 60-e Maddesi gereğince yapılan uygulamalar yasa gereği en az 1 (bir) saat sürmek zorundadır.

Raporların geçerlilik süresi 5 yıldır.

Bireysel olarak katılıyorsanız doğrudan size geribildirim yapabiliriz. Ancak, kurumsal hizmet verdiğimiz firmaların bir bölümü bunu, kendileri bizzat yapmayı tercih etmektedirler.

Var. Elimizde bir çok iş koluna hitap eden testlerimiz bulunmaktadır. Bu testler, dünya genelinde kullanılmaktadır.

Dosyanızdaki suretten merkezimizin tasdik ettiği bir örneğini vermekteyiz.

Testlere katılmadan önce hazırlık anlamında yapmanız gereken bir şey yoktur.
Ancak , testlere katılmak üzere geldiğinizde aşağıdaki hususları sağlar bir durumda olmanız gerekmektedir:

  • Alkollü içki , uyuşturucu ve keyif verici maddelerin etkisi altında olmamalısınız.

Yukarıdakine benzer şekilde etki eden herhangi bir ilaç etkisi altında olmamalısınız.

  • Bünyenizin alışık olduğundan fazlası bir şekilde uykusuz olmamalısınız.
  • Bünyenizin alışık olduğundan fazlası bir şekilde yorgun olmamalısınız.
  • Yakın gözlüğü kullanıyorsanız yanınızda bulunmalıdır. Bilgisayar ekranı yakın mesafenizde olacaktır.
  • Cep telefonu uygulama sırasında kapalı olacaktır. Bu nedenle öncesinde sizi arayacakları bilgilendirmeniz gerekecektir.

Kurumların herhangi bir yasal gereklilik için değil (kendiliklerinden gönüllü olarak uygulattırdıkları), gerek işe alım süreçlerinde ve / veya mevcut elemanlarının gelişim ihtiyaçlarının belirlenmesi amacıyla istedikleri uygulamalardır. Genelde, ilave testler ve kurum talebine göre ayrıca uygulanan trafik bilgi testleri ve envanterler nedeniyle daha uzun sürmektedir.

Bilgisayar Bilgim Yok Testte Başarılı Olabilir miyim ?

Bilgisayar bilgisine kesinlikle ihtiyaç yoktur. Ayrıca, psikoteknik testler henüz daha bilgisayarlar ortada yok iken mekanik cihazlar ile yapılmakta idi. Bilgisayar teknolojisi gelişti ve bu mekanik cihazların yerini aldı.