Psikoteknik

Posted on Mart 12, 2010 by

psikoteknik merkezleri reklam alanı

Psikoteknik

Çalışma psikolojisinin bir kolu olan değerlendirme, karayolu taşıma işlerinde çalışacak kişinin ticari bir aracı kullanmaya yeterli olup olmadığını ortaya koymak amacıyla, o kişinin bedeni ve zihinsel olarak sağlıklı olup olmadığının testler aracılığıyla ölçülmesidir.

Yani taşıma sektörü için, araç sürücüsünün ticari aracı kullanıp kullanamayacağını anlamak için, psikolog eşliğinde simülatör cihazına girerek yapılan bir değerlendirme yöntemidir.

Etiketler : ,

Yorumlar (3)

 

  1. silver account diyor ki:

    Psikoteknik, sürücülük için temel olan ve sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan, algı, dikkat, hafıza, muhakeme yeteneği, hız-mesafe tahmini gibi zihinsel düzeyin, tepki hızı, göz, el ayak koordinasyonu gibi psikomotor yeteneklerin düzeyinin, psikometrik kriterlere uygun, standart, tarafsız ve bilgisayar destekli test sistemleri kullanılarak ölçülmesidir. Yani sürücülerde psikoteknik değerlendirme ile kişinin ruh sağlığı açısından değil de sürücülük açısından gerekli olan psikomotor ve zihinsel yeteneklerinin düzeyinin ölçülmesi amaçlanıyor. Genel ruh sağlığı açısından sürücü olmasında sakınca bulunmayan bir kişinin tutum, davranış, beceri düzeyi güvenli sürücülük için yeterli olup olmadığına bakılabiliyor.

  2. kartal gök diyor ki:

    b ehliyetimi 1 yılda 100 puandan dolayı aldılar psikoteknik raporu almam gerekiyormuş ücret konusunda bilgilendirilmek ve randevu almak istiyorum teşekkür ederim.

  3. şevki boynukısa diyor ki:

    ikinci kez ehliyetimi alkollü araç kullanmaktan aldırdım..süresini doldurdumuş bulunmaktayım..alınış tarihi:31 aralık 2008 ne yapmam gerekiyo geri ehliyetime kavuşa bilmem için bana yardımcı olduğunuz..için çok teşekkür ederim.sayglarmı sunarım..

Bilgi Almak veya Başvuru yapmak İçin Formu Doldurunuz ! Telefon Numarınızı da Yazarsanız Sizi Arayabililiriz !